Povianočný výpredaj Pánové   Dámy

Kožená bunda by nemala chýbať v šatníku žiadneho muža. Koža je elegantný a nadčasový materiál, ktorý sa už po stáročia využíva vďaka svojej praktickosti a univerzálnosti. Kožené odevy sú odolné, majú dlhú životnosť, dobré izolačné vlastnosti, ale predovšetkým - skvele vyzerajú. Z každého muža sa tak po oblečení do koženej bundy ako mávnutím čarovného prútika stane štýlový elegán, ktorý svojím vzhľadom očarí nejedno dámske srdca.

Starostlivosť o kožu

Kožená bunda nie je len obyčajný kus oblečenia, je to investícia takmer "na celý život". Ak si správne vyberiete, potom vám taká bunda pokojne vydrží desať i viac rokov, bez toho aby sa za tú dobu zmenili jej vlastnosti. Kľúčové však je dopriať ju správnu starostlivosť. Pre začiatok si teda zhrňme základné pravidlá starostlivosti o kožený materiál.

Základná starostlivosť o kožu


1. Impregnácia chemická ochrana je nevyhnutná, ak máte v pláne bundu užívať hojne a v každom počasí. To je samozrejme možné a dokonca žiaduce, avšak je potrebné nezabudnúť na to, že rôzne poveternostné vplyvy a časté zmeny vlhkosti nemusia koži prospievať. Spolu s novou koženou bundou si teda zaobstarajte aj osvedčený impregnačný prípravok (v obchode by vám mali poradiť, ktorý je pre zvolenú bundu vhodný) a pred prvým nosením koži riadne ošetrite rovnomerným postriekaním.

2. Radšej v suchu
- žiadna koža, hoci najkvalitnejšia, by nemala promoknout. Preto so sebou vždy noste dáždnik a vyvarujte sa dlhodobému pobytu na daždi. Ak nemôžete už premoknutiu zabrániť, potom pri prvej vhodnej príležitosti umožnite dostatočné preschnutie, najlepšie pri izbovej teplote (nie v blízkosti vykurovacieho telesa a rozhodne nie v sušičke na bielizeň).

3. Pranie – kožená bunda je presne ten typ odevu, ktorý je vhodný zveriť do starostlivosti profesionálov v čistiarňach. Tu by mali zaručiť kvalitný servis a správne použitú metódu pranie, ktorá kožu nijako nepoškodí. Ak nechcete alebo nemáte možnosť koženú bundu umiestniť do čistiarne, potom sa všeobecne odporúča voliť iba ručné pranie s použitím neagresívnych pracích prostriedkov bez aviváže a nadmerného parfumovanie. Pranie v práčke koži neprospieva - hrozí strata farieb a poškodenie jemných detailov.

4. Žehlenie – ako veľmi odolný materiál odolá kože i teplu žehliacej telesa, avšak neodporúča sa používať príliš vysoké teploty. Koženú bundu radšej žehlite vždy cez inú suchú tkaninu (napríklad utierku), prípadne nemusíte žehliť vôbec, pretože materiál je nepoddajný a nemá sklon ku krabatění.

5. Chráňte pred priamym svetlom - pobyt na slnku koženým bundám neprospieva rovnako ako pobyt na daždi. V horúcom počasí teplu sa do kožených búnd zvyčajne rovnako neobliekame, leto je teda obdobím, kedy by mala bunda visieť na tvarovanom ramienku bezpečne uložená v skrini, s dostatočným priestorom okolo seba.

Ako vyčistiť koženú bundu

Ani koženým bundám sa nevyhýbajú "nehody" a môže sa veľmi ľahko stať, že sa materiál zašpiní. Netreba panikáriť, existuje veľa možností, ako koženú bundu vyčistiť. Škvrny môžu vzniknúť najrôznejšími spôsobmi az rôznych zdrojov, pri čistení teda vždy záleží primárne na ich pôvode. Kvôli lokálnym škvrnám netreba prať bundu rovno celú, postačí zamerať sa na postihnuté miesto. Bundu čistite najlepšie ručne s pomocou obyčajného bavlneného handričky namočenej vo vode, kde ste predtým rozpustili čistiaci prostriedok. Nepoužívajte hrubé handričky alebo hubky na riad, mohli by totiž svojim drsným povrchom poničiť štruktúru vlákien a zanechať na koži stopy. Kožu čistite jemnými krúživými pohybmi. Nezabudnite, že najlepšie "pustí" škvrny, ktoré ešte nestihli úplne zaschnúť, vždy sa teda snažte bundu vyčistiť, ako najskôr jeto možné.

Aký čistiaci prostriedok zvoliť?

Úplne jednoznačne sa vyvarujte agresívnych prípravkov na báze chemických rozpúšťadiel (napríklad benzínu alebo acetónu). Používajte len jemné prostriedky, odporúča sa napríklad špeciálne kastílskej mydlo, ktoré zoženiete v drogériách, prípadne skúste obyčajné mydlo na umývanie rúk. Ručné čistenie je síce vždy menej účinné, než ak vložíte bundu do práčky, zabezpečí však elimináciu rizika poškodenia.

Po čistení koženú bundu nezabudnite nechať dôkladne uschnúť.

Ak nie je ručné čistenie úspešné, odporúčame zveriť starostlivosť o bundu profesionálnom čističkách.


Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článku



Podobné články z kategorií

Aké topánky nosiť k širokým nohaviciam?

Aké topánky nosiť k širokým nohaviciam?

Široké nohavice, od elegantných modelov až po ležérne džínsy, sa stali neodmysliteľnou súčasťou...
26.4.2024
Aké sú najlepšie dámske vesty?

Aké sú najlepšie dámske vesty?

Jeseň a jar je obdobie, ktoré si vyžaduje, aby sme svoj šatník prispôsobili ...
14.4.2024
Aké doplnky si vybrať k čiernym šatám?

Aké doplnky si vybrať k čiernym šatám?

Čierne šaty sú ikonou štýlu a nadčasovým symbolom elegancie, ktorý ...
8.4.2024
Béžové topánky - štýl, ktorý zapôsobí

Béžové topánky - štýl, ktorý zapôsobí

Béžové topánky sú kvintesenciou elegancie a univerzálneho dizajnu. Táto mimoriadne...
31.3.2024
Módny štýl so širokými nohavicami - tajomstvo elegancie a ležérnosti

Módny štýl so širokými nohavicami - tajomstvo elegancie a ležérnosti

Široké nohavice, kedysi symboly ležérnej módy 70. a 90. rokov, sa vrátili na móla a do ulíc, aby...
22.3.2024
Červené šaty na svadbu - je to vhodné?

Červené šaty na svadbu - je to vhodné?

Veľká chvíľa sa blíži, srdcia bijú rýchlejšie a všetci sa tešia na tento výnimočný deň! Ale predtým, ako...
18.3.2024