Sako, košele, nohavice a správne topánky dohromady tvoria základ každého pánskeho spoločenského outfitu. Bez jednej z týchto častí by džentlmenský look nebol kompletný. Pri výbere konkrétnej položky je potrebné vždy klásť dôraz na celý rad dôležitých detailov a neradno zanedbať ani jediný. Zvoliť vhodný outfit, to je veda. V nasledujúcich riadkoch poradíme, ako správne nosiť sako, aby sme sa vyhli spoločenským faux pas.

Správna farba pre správny účel

Už po niekoľko storočí platia za klasiku tmavé odtiene a ako to tak vyzerá, v tejto oblasti zostane móda ešte nejakú dobu skôr konzervatívne. Preto pri výbere vhodného saká volíme čiernou, odtiene šedej alebo tmavomodrú - inej farby by pôsobili nevhodne a sú určené pre iné príležitosti ako spoločenské udalosti. Nemá zmysel na seba zbytočne upozorňovať nesprávne zvolenú farbou. K večernom udalostiam nepatria ani nápadné vzory (prúžky, karov varianty pod.).

Opačná situácia nastáva, obliekame ak sako pre inú ako slávnostnú udalosť. Napríklad športové saká môžu byť v najrôznejších farbách a dokonca aj vzoroch, podobne to platí v prípade oblekov určených pre bežné každodenné nosenie (napríklad do práce, ak to vyžaduje dress code). Tu sú pravidlá menej striktné, takže ak sa vám páči napríklad zelená alebo béžová saká, fantázii sa medze nekladú.

Jednoradové či dvojradové sako?

Etiketa nekladie ani jednu z možností na popredné miesto - je úplne ľubovoľné, či zvolíte jednoradový alebo dvojradový oblek. Každému môže vyhovovať niečo iné, zvyčajne ide o to, ako moc konzervatívny daný muž je. V každom prípade však je následne potrebné dodržiavať konkrétne zásady, ako ku ktorej variante pristúpiť. Dvojradové saká sú obľúbenejšie u mužov "priestorovo výraznejších", dokážu totiž opticky lepšie skryť prípadné nadbytočné kilogramy v oblasti bruška. Avšak takáto "výhoda" môže byť zároveň obmedzeniam, pretože dvojradové sako je veľmi nepraktické pre rozopínanie a môže nakoniec byť veľmi nepohodlné.

Dnes sú ďaleko bežnejšie saká jednoradové, považovaná za elegantnejší a menej konzervatívny. Jednoradové sako môže pri menej formálnych príležitostiach zostať dokonca aj rozopnuté, napríklad potom, čo sa už rozprúdila zábava, alebo ak už sme zasadli k stolu. Dajte však pozor na to, či je sako zapnuté, akonáhle napríklad vystupujete na pódium, prenášame prípitok alebo sa s niekým zoznamujete. Pokiaľ má sako tri gombíky, zapínajú sa prvé dva zhora a tretí môže podľa potreby zostať rozopnutý (je to dokonca vhodnejšie, inak neprirodzene sťahuje brucho).

Klopy vreciek nezabudnite vždy umiestniť tak, aby boli dobre vidieť a nezasúvajte ich dovnútra.

Môžeme si sako vyzliecť?

Pravidlá etikety sú v tomto ohľade jednoznačná. Nie, sako si pri spoločenských príležitostiach zásadne nevyzliekajú . Dôvodom je, že košeľa nie je považovaná za spoločenské oblečenie a jej odhalenie by teda mohlo pôsobiť podobným dojmom, ako by muž odhalil svoje spodné prádlo. Avšak sú situácie, kedy sako so zvolením prítomných dám odložiť možno - najmä pri menej formálnych akciách, alebo tiež v sparnom lete

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciuPodobné články

Čo o vás prezradí farba oblečenia? III.

Čo o vás prezradí farba oblečenia? III.

Obliekate radi určitú farbu? Prečítajte si, čo o vás môžu jednotlivé farby oblečenia vypovedať.
20.2.2019
Čo o vás prezradí farba oblečenia? II.

Čo o vás prezradí farba oblečenia? II.

Máte obľúbenú farbu, ktorú radi nosíte? Tá o vás dokáže prezradiť na prvý pohľad viac, než by ste si mohli myslieť.
6.2.2019
Maturitný ples alebo Keď sa spojí škola a zábava

Maturitný ples alebo Keď sa spojí škola a zábava

Dlho očakávaný míľnik stredoškolského života - maturitný ples, kde sa stretnú učitelia a študenti na neutrálnom území.
3.2.2019
Výhody a nevýhody rýchleho rande

Výhody a nevýhody rýchleho rande

Nemáte času nazvyš a hľadáte lásku? A speed dating ste už skúšali? Vieme, ako to chodí a aké sú výhody a nevýhody rýchleho randenia.
27.1.2019