Rozliali ste si pohárik červeného vína na svoju obľúbenú košeľu a neviete, ako sa škvrny od vína zbaviť? Smútok nechajte na neskôr a snažte sa červené škvrny zbaviť čo najskôr. Väčšinou vám k tomu môžu stačiť prípravky, ktoré nájdete v kuchyni. A to dokonca aj v prípade, že nie ste žiadny extra kuchár. Trebárs takú soľ má totiž každý. A ak toho máte doma viac, to je jedine dobre. Poobzerajte sa napríklad po citrónu alebo octu. Hlavne ale konajte pri odstraňovaní škrvny rýchlo!

Soľ, citrón alebo minerálka - záchranári z kuchyne

Akonáhle vínom polejete, ponáhľajte pre soľ a v dostatočnom množstve ju nasypte na škvrny. Soľ z mokrej škvrny vytiahne nielen vlhkosť, ale z veľkej časti aj červené farbivo. Stačí teda nasypať a nechať pôsobiť asi 15 minút. Aby ste si odstránenie škvrny od červeného vína poistili, využite rovno aj minerálku. Na oblečenie totiž môže zostať jemná mapa, práve minerálka by mala z textilu uvoľniť farebné pigmenty. Nakoniec použite savou papierovou alebo inú utierku a prebytočnú vodu vysajte.

Okrem soli môžete použiť aj citrón. Ten je totiž expert na odstraňovanie škvŕn, napríklad aj tých kávových. V tomto prípade (podobne ako vo všetkých) pokvapkajte škvrnu citrónovou šťavou a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom zostáva len oblečenie opláchnuť a vyprať.

Seriál, červené víno a žehlenie?

Tiež tak doma žehlíte? Potom sa môže veľmi ľahko stať, že si čisté prádlo polejete vínom. A keď máte žehličku v ruke, rovno ju môžete využiť. Skontrolujte si, aby nebola príliš rozpálená, nájdite dva savé papiere, ktorými obložíte škvrnu a prežehlite. Savý papier do seba vsaje červené víno a na oblečení zostanú len ľahké mapky. Opakujte tak dlho, dokiaľ bude papier víno vysávať. Mapiek sa potom zbavíte vypraním v práčke s bežným pracím prípravkom.

Potom začnite užívať si biele

Jedným dôvodom, prečo otvoriť biele víno môže byť, že už vám skrátka z červeného nič nezostalo. Tým praktickejším dôvodom v tomto prípade je však fakt, že biele víno vyženie z oblečenia to červenej! Biele víno s trochou soli jednoducho a čo najrýchlejšie nalejte na škvrnu od červeného vína a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom priložte servítku a tekutinu povysávajte.

Ako vyprať zaschnuté červené víno? Pomôže mlieko alebo ocot

Stále nebol čas, alebo ste si škvrny nevšimli? A zrazu červené víno na oblečenie zachslo? Nezúfajte, nie je všetko stratené. Opäť vyrazte do kuchyne - mlieko alebo ocot doma snáď nájdete. Do horúceho mlieka vložte oblečenie a čakajte, až začne farebná škvrna z oblečenia púšťať. V mlieku môžete textil jemne mávať a preprať a potom klasicky vyprať v práčke.

Posledné mlieko ste použili do kávy? Nevadí, siahnite po octu a postupujte podobne ako s mliekom. Látku ponorte do octového nálevu (2 lyžice octu + 3 litre vody) a nechajte tak asi pol hodiny. Ak sa škvrna textilu veľa drží, môžete si pomôcť jemným mydlom a v rukách vyprať. A potom už klasicky do práčky.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Stačí chvíľka nepozornosti pri stretnutí s priateľkou a máte na košeľu alebo bielom tričku škvrnu od rúžu, riasenky alebo iného makeupu.
17.2.2019
Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Zapálené sviečky navodí romantiku, stačí ale chvíľka nepozornosti a postarajú sa aj o nepeknú škvrnu na oblečenie.
13.2.2019
Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ušpinené oblečenie od farby nemusí nutne znamenať, že ich musíte vyhodiť.
16.1.2019
Darčeky pre svokru a svokra

Darčeky pre svokru a svokra

Premýšľate, akým darčekom potešíte svokra alebo svokru? Darčeky na Vianoce alebo narodeninám môžu dať zabrať. Zvlášť, keď majú všetko.
5.12.2018