Keď si nie ste istí, čo si na svadbu alebo firemný večierok obliecť, pomôže vám dress code na pozvánke. Ak teda rozumiete, čo ktorý znamená. Inak sa môže stať, že si spôsobíte oveľa väčšie faux pas, než keby ste o radu s obliekaním zavolali treba kamarátovi. Zvlášť u tých najviac formálnych udalostí je dôležité, aby ste dress code dodržali a obliekli sa adekvátne vážnosti situácie. A pokojne to s eleganciou trochu prežeňte, je to lepšie, než formálnosť akcie podceniť.

S akými typmi dress codu sa najčastejšie stretnete?

White tie

Pomyselný top v celom rebríčku. Keď na pozvánke uvidíte "white tie", ihneď si skontrolujte stav svojho fraku, prípadne otváraciu dobu požičovní spoločenského oblečenia. Okrem fraku, ktorý sa ale nezapína, je nutnosťou tohto dress codu biely motýlik - ten dal celému štýlu oblečenia názov. Nezabúdajte tiež na náprsenku, bielu vestu a rukavičky a samozrejme čierne lakované topánky. Ženy by na akcii mali zvoliť veľkú večernú, ktorá neznamená nič iné ako dlhé večerné šaty, skrátka sa môže nastrojit ako princezná.

Black tie

Stále veľmi formálne je označenie "black tie". Spoločenská udalosť s takým dress codom si síce nevyžaduje frak, rozhodne ale siahnite po perfektne padnúcim smokingu, biele pánske košeľu a motýliku. Nezabúdajte na lesklú obuv, najlepšie čiernu.

Black suit

Eleganciou nikdy nič nepokazíte. A to hlavne, keď viete, ako na ňu! Dress code "black suit" na pozvánke vám napovedá, že by ste si mali na spoločenskú udalosť obliecť čierny alebo tmavomodrý oblek. Nezabudnite na pánsku košeľu s dlhým rukávom, pretože krátky do obleku nepatrí!


Semi formal

Ak dostanete do rúk pozvánku s požiadavkou "semi formal", oblečenie vyberajte podľa hodiny konania. Ak vyrážate na popoludňajšie akciu, vyberte bez obáv svetlejšie oblek. Večer ale radšej siahnite po tmavším kúsku.

Business formal

Patríte vo firme k tým najdôležitejším? Žiadate o pracovné miesto v prestížnej spoločnosti? Potom by ste sa tak mali obliecť. Často môže také oblečenie pôsobiť konzervatívnym dojmom, vypovie o vás ale oveľa viac. Vhodným business formal oblečením dáte najavo úctu k ostatným ľuďom, s ktorými jednáte.

Business casual

Keď máte v práci celkom dôležitú úlohu, stretávate sa s klientmi alebo obchodnými partnermi, nemali by ste dress code podceňovať. Business casual štýl zvyčajne znamená košeľu alebo polotričko, ku ktorému môžete obliecť plátené chinos nohavice. Dojem z outfitu môžete podčiarknuť športovým sakom.

Smart casual

Skutočnou výzvou je dress code "smart casual", ktorý nezmení byť ani veľmi formálne ani veľmi uvoľnený. Čo teda zvoliť? Neformálne košeľu alebo tričko, pridať plátené nohavice a štýlové a predovšetkým dokonale čisté tenisky.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Ako vybrať zimnú bundu do mesta?

Ako vybrať zimnú bundu do mesta?

Nechcete pri pobehovanie po meste v zime mrznúť? Vyberte si správnu bundu. Prinášame vám pár tipov, ako si dobre vybrať.
20.10.2018
Ako vybrať jesenné bundu?

Ako vybrať jesenné bundu?

Ani teplo, ale ešte ani zima. A jesenná bunda je potrebné. Máme pre vás pár tipov, ako si vybrať tú pravú.
16.10.2018
Ako vybrať kabát?

Ako vybrať kabát?

Vyberáte zimný kabát a stále neviete, ktorý zvoliť? Pozrite sa na náš praktický návod, ktorý Vám výber toho správneho kabátu uľahčí.
7.4.2018
Ako vybrať pánsku košeľu?

Ako vybrať pánsku košeľu?

Nie ste si istí vhodnosťou danej košele alebo sa práve rozhodujete akú kúpiť? Pozrite sa na základné tipy k nákupu pánske košele.
7.4.2018