Potenie ako takého sa síce úplne nezbavíte, je totiž prirodzené, môžete ale výrazne ovplyvniť pach potu, ktorý nie je vždy príjemný. Niekto sa potí pri strese, niekto pri námahe, ale takmer všetci pri športe a predovšetkým v lete.

Samozrejmosťou v boji proti nepríjemnému poteniu je dostatočná hygiena, ktorú môžete doplniť používaním vhodných kozmetických prípravkov - dezodorantov a antiperspirantov.

Deodorant versus antiperspirant

V drogériách nájdete celý rad antiperspirantov a dezodorantov, ktoré ale fungujú trochu inak. Ktorý z nich ale vybrať? A hlavne, aký je medzi nimi rozdiel? Dezodorant zabraňuje reakcii potu s baktériami - teda zmierňuje zápach, ku ktorému pri kontakte dochádza. Obsahuje totiž antibakteriálne látky, ktoré si s týmito baktériami poradia.

Dobrý antiperspirant by na druhú stranu mal potenie rovno zabrániť, respektíve by mal zmierniť samotné potenie, pretože bez potu to skrátka asi úplne nepôjde. S účinným antiperspirantom ale pracujte opatrne - pot totiž ochladzuje telo. A tak antiperspirant využívajte len v podpazuší a miernom množstve. Rad antiperspirantov navyše obsahuje hliníkové soli, ktoré blokujú tvorbu potu, podľa niektorých ale môžu byť nebezpečné. A tak, ak máte strach, zostaňte u používanie dezodorantov.

Dnes už si môžete vyberať z pekné riadky dezodorantov a antiperspirantov pre mužov. Značky majú v ponukách tuhej prípravky, ale aj tie v spreji. Každý si tak môže zvoliť ten druh, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Každému totiž sadne niečo iné. Dávajte ale pozor, ak nosíte jedno oblečenie niekoľko dní po sebe. To potom ani ten najlepší deodorant nemusí pomáhať dlhodobo!

Pri nadmernom potení ani dezodorant nepomôže

Nadmerné potenie neznamená, že vás vaše okolie cíti viac (aj keď to tiež môže byť pravda). K hyperhidróza, ako sa naozaj intenzívnemu nadmernému poteniu hovorí, dochádza, keď vaše potné žľazy pracujú skrátka viac, ako by mali. Tento stav môže byť pre tých, ktorí chorobou trpia, veľmi stresujúce. A ako vieme, stres môže viesť k ďalšiemu poteniu. Tento začarovaný kruh, ktorý na prvý pohľad nemá východisko, tak môže mať zlá vplyv na psychiku, ale aj spoločenské postavenie. Z tohto kruhu sa dnes už ale pomerne ľahko dostanete - môžete vyskúšať najrôznejšie lieky (antihidrotika), aplikácií botulotoxínu, alebo dokonca operáciu, ktorá vás problému zbaví.

Prečo sa vlastné potíme?

Možno vás napadá, prečo sa vôbec potíme? Prečo musíme hľadať spôsoby, ako pot zamaskovať a ako vyprať škrvny z bieleho trička. Potenie je prirodzený proces, ktorý nás chráni pred prehriatím. Práve preto sa najčastejšie potíme v lete a vždy, keď je nám teplo. Udržanie telesnej teploty a zvlhčenie pokožky si ale nutne vyberá svoju daň.

Zmiernite potenie tým správnym jedlom

Problémy vzniknuté s nepríjemným potením môžete znížiť napríklad správnu životosprávnou. Existujú totiž potraviny, ktoré podporujú činnosť potných žliaz. Ak sa im budete vyhýbať, môžete sa tešiť z nepropoceného oblečenia. Čo teda vynechať?

  • mastne jedlá
  • korenené a slané jedlá
  • sladkosti
  • alkohol
  • kávu
  • cigarety

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Maturitný ples alebo Keď sa spojí škola a zábava

Maturitný ples alebo Keď sa spojí škola a zábava

Dlho očakávaný míľnik stredoškolského života - maturitný ples, kde sa stretnú učitelia a študenti na neutrálnom území.
3.2.2019
Výhody a nevýhody rýchleho rande

Výhody a nevýhody rýchleho rande

Nemáte času nazvyš a hľadáte lásku? A speed dating ste už skúšali? Vieme, ako to chodí a aké sú výhody a nevýhody rýchleho randenia.
27.1.2019
Tipy na najlepšie valentínske darčeky pre mužov

Tipy na najlepšie valentínske darčeky pre mužov

Lámete si hlavu, čím potešiť správneho chlapa? Nás napadá hneď niekoľko možností na skvelý valentínsky darček.
23.1.2019
Plesová sezóna je tu. Viete, ako sa obliecť na ples?

Plesová sezóna je tu. Viete, ako sa obliecť na ples?

Prekvapte svojich známych skvelou voľbou šatníka a správaním pravého gentlemana. S našimi radami sa na plese nestratíte.
11.1.2019