Rozdiel medzi blejzrom a klasickým sakom je minimálna. Móda je ale práve o týchto minimálnych rozdieloch a predovšetkým detailoch. O detailoch, pomocou ktorých vytvoríte úplne iný look. A tak sa hodí vedieť, aký je rozdiel medzi klasickým pánskym sakom a blejzrom, o ktorom toho všade toľko počujeme. Nikto ale už nepovie, o čo presne ide.

Čo je blejzer?

Slovíčko blejzer určite nepočujete prvýkrát. A možno si hovoríte, že už nadišiel ten čas, aby ste zistili, prečo nie je blejzer totožný so sakom, predovšetkým tým oblekovým. Dobrou správou ale je, že aj keď rozdiely týchto kúskov nebudete poznať perfektne, nikto vám hlavu neodtrhne.

Blejzer je športovejší typ saka s jednoradovým alebo dvojradovým zapínaním, ktorý sa vyznačuje väčším pohodlnım. A nielen kvôli pohodliu by ste tento kúsok mali mať doma v šatníku. Univerzálnejšie zvršok totiž len tak nenájdete. Pánsky blejzer je tak vhodný pre každodenné aktivity - obliecť ho môžete do práce, do školy, na rokovanie aj večer na romantickú večeru. Aj na dovolenke sa stane vaším obľúbeným parťákom, môžete si totiž zaobstarať blejzer bez podšívky, v ktorom môžete večer na party k bazénu. Ak ste ale pozvaní na stredne formálnu udalosť ako je napríklad záhradné párty, blejzer je vhodnou voľbou. Jeho veľkou výhodou je možnosť nosiť ho k nohaviciam z iného materiálu, než je blejzer samotný.

Ako bezpečne spoznáte blejzer?

  • Vyzerá ležérněji než klasické oblekové sako.
  • Je najčastejšie jednofarebný alebo má zvislé pruhy. Vzory sa na blejzra prakticky nevyskytujú.
  • Najčastejšou farbou blejzra je námornícka modrá. Výnimky ale potvrdzujú pravidlo a dnes bez problémov zoženiete zelenej, bielej, červenej, čiernej alebo šedej blejzre.
  • Veľmi často sú lemy vo farebnom kontraste k celému blejzra.
  • Gombíky sú najčastejšie pozlátené, perleťové, strieborné alebo mosadzné. Ak ste členom nejakého klubu, môžete mať logo práve klubu alebo školy vyrazené na gombíku.  
Na rozdiel od blejzra má sako ramenné vypchávky a väčšinou je oblečiete na viac formálne udalosti ako sú plesy alebo návštevy divadla.


Tipy, ako nosiť blejzer

Vlastne nás nenapadá kúsok oblečenia, ku ktorému by ste blejzer nemohli obliecť. Vhodný je k:

A čo na vrchnú polovicu tela? Skvele bude blejzer vyzerať s pánskou košeľou a kravatou, polokošeľou aj s košeľou s dlhým rukávom.

Vyberte si ten správny

Aj keď je blejzer naozaj vďačným kúskom oblečenia, pamätáte pri výbere na pár rád. Tie vám zaistí, že budete vyzerať skvele.

  1. Dbajte na materiál - najlepšou voľbou je 100% bavlna. Stretnete sa ale aj s ľanovými, hedvábními a kašmírovými blejzre.
  2. Čím silnejšie postavu máte, tým jednoduchšie strih blejzra vyberte.
  3. Jednoradové zapínanie bude vyzerať skvele na štíhlych i menších mužoch.
  4. Voľte striedme farby, ideálne tmavo modrý alebo čierny blejzer. Tieto farby sadnú snáď všetkým postavám, môžete ich nosiť aj na formálne udalosti a ľahšie sa vám bude blejzer kombinovať s ďalšími kúskami oblečenia.

Odkiaľ sa vôbec vzal?

S históriou blejzra sa spája viac než len jedna historka. Možno svoj názov získal od červenej látky, z ktorej sa šila saká pre členov veslárskeho klubu v Cambridgi. Pokiaľ je tento príbeh pravdivý, je viac než zaujímavé, že typickou farbou pre blejzer nie je červená, ale námornícka modrá. V druhej variante pôvodu blejzra žiadne farebné pochybnosti už nenájdeme. Hovorí totiž, že slovo blazer je odvodený od sák, ktorá nosili námorníci na lodi HMS Blazer.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Čo o vás prezradí farba oblečenia? III.

Čo o vás prezradí farba oblečenia? III.

Obliekate radi určitú farbu? Prečítajte si, čo o vás môžu jednotlivé farby oblečenia vypovedať.
20.2.2019
Čo o vás prezradí farba oblečenia? II.

Čo o vás prezradí farba oblečenia? II.

Máte obľúbenú farbu, ktorú radi nosíte? Tá o vás dokáže prezradiť na prvý pohľad viac, než by ste si mohli myslieť.
6.2.2019
Čo o vás prezradí farba oblečenia? I.

Čo o vás prezradí farba oblečenia? I.

Máte obľúbenú farbu, ktorú radi nosíte? Tá o vás dokáže prezradiť na prvý pohľad viac, než by ste si mohli myslieť.
20.1.2019
Strihy pánskych košieľ aneb Ktorá komu pristane?

Strihy pánskych košieľ aneb Ktorá komu pristane?

Máte pred sebou dôležitou akciu, na ktorú potrebujete perfektne padnúce košeľu? Vieme, aká vám sadne.
12.12.2018