Najčastejšie sa nežiaduce uzlíky tvoria na svetroch, stretnúť sa s nimi môžete aj na iných textíliách. A iste uznáte, že takéto žmolky na pánskom svetri nerobia príliš dobrý dojem. Ako uzlíky vznikajú? Možno im predísť a ako sa ich zbaviť?

Prečo vznikajú žmolky na svetri?

Môže za to predovšetkým opotrebenie svetrov alebo iných textílií. Pri používaní sa skrátka nejaké to vlákno z oblečenia uvoľní a zauzlia sa s ďalším uvoľneným vláknom. A žmolok, ktorý ale stále drží na svetra, je na svete. Na opotrebenie oblečenie má vplyv aj samotné pranie, a tak si dávajte pozor už keď vkladáte svetre a ďalšie textílie do práčky.

Ako žmolkovaniu predísť?

Najšetrnejším spôsobom, ako sa na čo najdlhší čas vyvarovať žmolkom, je ručné pranie. Oblečenie otočte naruby, použite prací prášok na jemné prádlo a ručne vyperte. Čo najmenej drhnite a pláchajte.

Na ručné pranie ale nemá každý čas (náladu a nadanie). A tak ďakujme za automatické práčky, kde si môžete nastaviť teplotu, otáčky a program prania. Navoľte si teda teplotu maximálne 30 - 40 ° C a nastavte čo najnižšie otáčky. Pomôcť tiež môže, keď využijete program na vlnu alebo jemné prádlo. Pokiaľ chcete po praní hodiť oblečenie do sušičky, kúpte si nejakú tkaninu z nylonu. Tá sa totiž osvedčila ako skvelý lapač nečistôt. A čo je z nylonu? Z tejto umelinami? Trebárs silonky vašej partnerky, vezmite jej nejaké deravé a hneď máte lapač do práčky.

Generálne upratovanie urobí svoje. V práčke, nie v byte

Nemyslíme tým upratovanie celého bytu, aj keď taky občas príde vhod, ale vyčistenie práčky - odpadu, filtra, lievika i vnútorné gumy. Keď totiž periete špinavé oblečenie, nie všetky nečistoty z práčky odtečú spoločne s vodou. Niečo málo skrátka v práčke zostane. Stačí ale zapnúť prázdnu práčku s pracím práškom a čistú hubkou na riad, ktorá zachytí všetky nečistoty.

Ako odstrániť žmolky?

Aj keď sa snažíte, periete bielizeň opatrne v ruke a dávate si pozor, aby vám treba taška cez rameno sveter neničila, žmolkom sa možno nevyhnete. A čo keď ten váš obľúbený sveter už v obchode nemajú? Potom sa zbavte žmolkov. Môžete vyskúšať hneď niekoľko fígľov.

  1. Začneme tým najrýchlejším. Kým máte na svetri len niekoľko žmolkov, môžete ich opatrne otrhať nechty alebo ostrihať nožnicami. Takto ale celý sveter rozhodne strihať nechcete.
  2. A tak, keď je situácia vážnejšia, môžete skúsiť žmolky oholiť. Áno, oholiť pomocou jednorazové žiletky.
  3. Existuje ale aj pomôcka vyrobená priamo proti žmolkom - odžmolkovač, ktorý si môžete zaobstarať asi za stovku a odstrániť pomocou neho žmolky na oblečenie.
  4. Ak sa vám ale nechce robiť žmolkovač kvôli pár žmolkom, alebo na jeho obstaranie skrátka stále zabúdate, siahnite po niečom, čo má doma skoro každý. Po takmer zázračné izolepou, ktorá prilepí a opraví všetko v domácnosti. A rovnako tak na seba nalepí žmolky. Omotajte ju okolo ruky a lepiacou stranou prechádzajte po tkanine.
  5. Kutilovia potom nájdu v dielni šmirgeľ papier, ktorý môže s odstránením žmolkov tiež pomôcť
  6. Ako odstraňovač žmolkov môže poslúžiť aj už spomínaný lapač nečistôt. Silonky zachytí žmolky z oblečenia a vy môžete zase obliecť sveter bez žmolkov.
  7. A keď vám nie je osud naklonený a žmolkov sa nemôžete zbaviť, je na čase sa s nimi buď naučiť žiť, alebo si zaobstarať nový pánsky obľúbený sveter.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Stačí chvíľka nepozornosti pri stretnutí s priateľkou a máte na košeľu alebo bielom tričku škvrnu od rúžu, riasenky alebo iného makeupu.
17.2.2019
Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Zapálené sviečky navodí romantiku, stačí ale chvíľka nepozornosti a postarajú sa aj o nepeknú škvrnu na oblečenie.
13.2.2019
Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ušpinené oblečenie od farby nemusí nutne znamenať, že ich musíte vyhodiť.
16.1.2019
Darčeky pre svokru a svokra

Darčeky pre svokru a svokra

Premýšľate, akým darčekom potešíte svokra alebo svokru? Darčeky na Vianoce alebo narodeninám môžu dať zabrať. Zvlášť, keď majú všetko.
5.12.2018