Pleseň je nepriateľ, ktorému sa chcete vyhnúť! Keď totiž vaše oblečenie raz napadne, len ťažko sa zápachu zbavíte. Máme ale pár tipov, ako sa už vzniknuté plesne na oblečenie zbaviť. Radšej sa pred samotným vznikom plesne dostatočne chráňte.

Objavili ste pleseň na oblečenie? Ešte je nevyhadzujte!

Ešte než sa rozhodnete pre krajné riešenie - vyhodenie plesnivého oblečenie - skúste pár trikov, ktoré vám s plesňou môžu pomôcť.

Starý dobrý ocot ako záchrana?

Akonáhle objavíte plesnivé škvrny na svojom oblečení, na nič nečakajte. Cez noc namočte textil do octu, ráno vypláchajte a starý ocot vylejte. Od rána do večera potom nechajte oblečenie namočené v "čerstvom" octu. Za tú dobu by mal ocot pleseň maximálne oslabiť. Potom už len stačí vyprať oblečenie v práčke na čo najvyššiu teplotu, ktorú textil znesie.

Zázračná chémie a odstraňovače plesne

S plesní si tiež môžete poradiť rôznymi chemickými prípravkami alebo ich roztoky. Medzi najznámejšie spôsob odstránenia plesne predovšetkým z bieleho oblečenia patrí Savo alebo Vanish. Možno máte ale doma žlčové mydlo, ktoré sa neboja snáď žiadnych škvŕn. Aj to môžete využiť.

Väčšia škvrny potom odstraňujte plošne. Využite k tomu roztok peroxidu vodíka s vodou (1: 3) a pridajte čpavok. Tento spôsob odstraňovania je najlepšie vyskúšať v lete. Oblečenie nechajte namočené v roztoku niekoľko hodín, potom vyperte a nechce uschnúť na slnku.

Nedajte plesni šancu!

Aby ste nemuseli riešiť problémy s odstraňovaním plesne, skúste jej radšej predísť. Stačí vedieť, kde sa plesni dobre darí a podľa toho sa správať. Pleseň sa vyžíva vo vlhkých priestoroch. A to neplatí len u plesne na oblečenie. Ak máte starší tehlový dom, možno s plesňou tiež bojujete. Najlepšou ochranou pred vznikom plesne je tak krátke a intenzívne vetranie. Strážte si doma vhlkosť, ktorá by nemala presiahnuť 60% a pravidelne kontrolujte oblečenie v šatníkovej skrini. Do tej si môžete zaobstarať napríklad pohlcovač vhkosti, ktorý vám trochu pomôže.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Ako odstrániť škvrny od makeupu?

Stačí chvíľka nepozornosti pri stretnutí s priateľkou a máte na košeľu alebo bielom tričku škvrnu od rúžu, riasenky alebo iného makeupu.
17.2.2019
Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Zapálené sviečky navodí romantiku, stačí ale chvíľka nepozornosti a postarajú sa aj o nepeknú škvrnu na oblečenie.
13.2.2019
Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ako odstrániť akrylovú farbu z oblečenia?

Ušpinené oblečenie od farby nemusí nutne znamenať, že ich musíte vyhodiť.
16.1.2019
Darčeky pre svokru a svokra

Darčeky pre svokru a svokra

Premýšľate, akým darčekom potešíte svokra alebo svokru? Darčeky na Vianoce alebo narodeninám môžu dať zabrať. Zvlášť, keď majú všetko.
5.12.2018