Kravata dokáže pozdvihnúť pánsky outfit a zvýrazniť osobnosť. Rovnako rýchlo ho ale môže pokaziť. Dodržujte pár základných pravidiel, ako vybrať vhodnú kravatu, a vyvarujte sa faux pas.

Správna dĺžka a šírka kravaty

Už pri výbere kravaty premýšľajte nad jej dĺžkou a šírkou, ktoré ovplyvnia celkový vzhľad a dojem z oblečenia. Aj keď sa v posledných rokoch objavuje trend takzvaných slim kravát. Príliš úzka kravata nemusí byť vždy správnou voľbou, pristane predovšetkým štíhlym mužom. Rovnako tak príliš široké kúsky, ktoré boli obľúbené v 80. rokoch minulého storočia. Vždy sledujte aktuálne trendy, pomôžu vám k tomu napríklad televízne relácie, kde moderátormi obliekajú skúsených kostymérky. Máte navyše veľkú šancu, že sa trafíte nielen do šírky kravaty, ale aj do celkového štýlu oblečenia.

S dĺžkou kravaty je to trochu jednoduchšie. Vždy sa snažte uviazať kravatu tak, aby jej širší koniec dosahoval spony opasku nohavíc. Na prvý pokus sa to nemusí vždy podariť, nestrácajte ale hlavu. Tréning robí majstra!

Materiál kravaty

Ak myslíte nosenie kravaty vážne, vyberte si kvalitný materiál. Na polyester rovno zabudnite a kúpte si hodvábnu kravatu, ktorá už na prvý pohľad vyzerá lepšie. A vzhľad je to najdôležitejšie a jediné, prečo kravatu nosiť. Keď sa vám nepošťastí nájsť hodvábnu kravatu, stavte na ďalšie prírodné materiály ako je vlna alebo kašmír, ktoré vyzerajú rovnako dobre.

Farba a vzor kravaty

Záleží na tom, kam s kravatou vyrazíte. Keď neplánujete návštevu súdu alebo divadla, môžete si s farebnosťou a vzorom na kravate vyhrať. Zlaďte farebne kravatu s ďalšími detailmi na oblečenie - napríklad s ponožkami. Dôvtipným spôsobom je aj ladenie s šnúrkami na topánkach alebo s vreckovkou v klope saka.

Pri vyberaní farby kravaty sa držte jednoduchého pravidla, že kravata by mala byť vždy tmavšie ako je košeľa. Čierna farba kravaty je istotou, vďaka ktorej nešliape vedľa. Kontrastné výnimkou sú potom často čierne košele s bielymi kravatami, ktoré sú ale najčastejšie súčasťou dresscode alebo uniformy.

Veľkosť goliera košele

Dokonalá kravata dokonalý outfit nevykúzli. Musíte prihliadnuť aj k šírke goliera pánske košele. Tú ideálne spoznáte, keď košeľu u goliera zapnete na poslednú gombík a medzi krk a golier dokážete vsunúť dva prsty. Správnu šřku goliera košele nepodceňujte, moc úzky vás bude škrtiť a príliš široká sa bude krabatit.

Rozviažte po každom nosení

Kravata si musí oddýchnuť. Zvlášť, ak je hodvábna. Každý uzlík totiž mierne poškodzuje látku, ktorú by ste mali večer po celodennom nosení rozvávaz a uložiť do prirodzeného tvaru.

Podeľte sa s priateľmi o inšpiráciu

Kategorie článkuPodobné články

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Lámete si hlavu, čím potěšit správného chlapa? Nás napadá hned několik možností na skvělý valentýnský dárek.
12.1.2019
Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Překvapte své známé skvělou volbou šatníku a chováním pravého gentlemana. S našimi radami se na plese neztratíte.
7.1.2019
Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Konec roku na spadnutí a vy ještě nevíte, co si obléknete na oslavu nového roku? Nebojte se. My to víme.
20.12.2018
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018